Táplálkozás divertikulitisz esetén
A divertikulum egy zsákszerű tágulás az emésztőrendszer falában. Leggyakrabban a divertikulák a vastagbélben lokalizálódnak, lehetnek egyszeresek vagy többszörösek (divertikulózis). Ezenkívül valódi divertikulákra vannak osztva, amelyek a bélfal minden rétegéből származnak, valamint hamis divertikulákra, amelyek akkor alakulnak ki, amikor a nyálkahártya az izomréteg hibáján keresztül esik ki.
A Diverticulitis a diverticulum fertőzésével és gyulladásával alakul ki. Ez hasi fájdalom, láz, hányinger, hányás, székrekedés vagy hasmenés, puffadás. A szövődmények ritkán lehetségesek-bélelzáródás, tályog, a bélfal perforációja, a bél és a húgyhólyag közötti fistula.
A diverticulitis enyhe eseteit általában antibiotikumokkal és étrenddel kezelik. A divertikulitisz étrendje átmeneti intézkedés, amelynek célja az emésztőrendszer pihenése. Kezdetben több napig folyékony étrend ajánlott-víz, tea, gyümölcslé, húsleves. A javulás után alacsony rosttartalmú étrendre váltanak.
Rost és diverticulitis.
A rost egy komplex szénhidrát, amelyet a test nem képes megemészteni. Gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban és más termékekben található meg. A rost serkenti a bélmozgást, és lágyabbá és terjedelmesebbé teszi a székletet.
Az élelmi rostok csökkent bevitelével a széklet kemény lesz, és a vastagbélen való áthaladása lassú és nehéz. Ez nyomást gyakorol a vastagbél falára, ami diverticula kialakulásához vezethet.
Míg a megnövekedett rosttartalmú étrend megakadályozza a divertikulumok kialakulását, következésképpen a divertikulitist, a rost nélküli étrend segíthet csökkenteni a divertikulitisz tüneteit a perisztaltika késleltetésével, de fájdalmas.
A divertikulitisz kifejezett tüneteinek jelenlétében az étrendben lévő rost napi 10-15 grammra korlátozódik. Ajánlott elkerülni: hüvelyesek (bab, borsó, lencse, csicseriborsó), teljes kiőrlésű gabonák (barna rizs, zab, quinoa, einkorn), gyümölcsök (alma, banán, körte) és zöldségek (burgonya, sütőtök, kukorica, brokkoli, sárgarépa).
Hasmenés, gáz, puffadás esetén ajánlott a következő termékek korlátozása:
- zsíros, sült ételek;
- teljes tejtermékek;
- cukor termékek;
- mesterséges édesítőszerekkel (izomalt, mannit, szorbit, xilit)készült termékek;
- szénsavas italok, kávé.
A következő termékek alkalmasak divertikulitiszre:
- hal, csirke, marhahús, tojás;
- mandula tej, szójatej;
- joghurt, sajt;
- fehér rizs, finomított búza termékek-kenyér, tészta;
- főtt burgonya, sárgarépa, spenót, paradicsompüré;
- citrom, dinnye, hámozott alma, őszibarack;
- koffeinmentes italok.
Gyakori étkezés ajánlott (napi 4-6 alkalommal), az adagoknak kicsinek kell lenniük, beleértve a több csoportból származó termékeket is, hogy az étrend kiegyensúlyozott legyen. Hasznos naponta legalább nyolc pohár folyadékot (vizet) inni.
Amint a tünetek eltűnnek, fokozatosan hozzáadjuk a rostot, hogy napi 30-35 gramm rostot kapjunk. You will definitely like it exporntoons.net porn of various genres!